Kipras

Legendomis apipinta deivės Afroditės gimimo vieta.

KIPRAS – legendomis apipinta deivės Afroditės gimimo vieta. Pasak legendos, Afroditė išniro iš bangų Pafoso regione, Petra tou Romiou (Afroditės uolos) ir liko čia gyventi. Deivė salą pasirinko ne veltui – vieni švariausių ir gražiausių paplūdimių, skalaujamų Viduržemio jūros (dauguma jų apdovanoti Mėlynąja vėliava), puikus klimatas (net 340 saulėtų dienų per metus), nuostabus maistas ir be galo šilti bei nuoširdūs vietiniai gyventojai.

Kipras – padalinta šalis. 1973 metais šalis buvo padalinta į pietinę graikiškąją ir šiaurinę turkiškąją. Nikosija – Kipro sostinė ir dižiausias miesas – yra vienintelė padalinta sostinė pasaulyje. Lietuvos Respublikos piliečiams tiek į pietinę, tiek į šiaurinę dalį galima keliauti su pasu arba su asmens tapatybės kortele.




Kada geriausia vykti į Kiprą?

Trečia pagal dydį Viduržemio jūros sala patraukli turistinė kryptis ištisus metus. Čia ankščiausiai Europoje prasideda ir vėliausiai baigiasi vasaros sezonas, kuris čia tęsiasi nuo balandžio iki lapkričio. Neturėtų stebinti ir žiemos mėnesiais pasitaikanti +20 laipsnių temperatūra bei nespėjusioje atvėsti jūroje besimaudantys keliautojai :)

Populiariausi kurortai ir lankytinos vietos

Pafosas – senoji Kipro sostinė ir uostas salos vakaruose, apsuptas susiliejusių šiuolaikinio turizmo, graikų mitologijos apraiškų, romėnų mozaikų ir krikščionių bažnyčių. Miesto pažiba – senasis Pafoso uostas su gynybiniu fortu, iki kurio visa miesto pakrante veda įspūdinga promenada, kurioje gausu suvenyrų parduotuvių, barų, šeimų restoranų, žuvų tavernų. Miestas labai patiks istorinio paveldo mėgėjams, kadangi pačiame mieste yra Pafoso archeologinis parkas – čia rasite puikiai išsilaikiusią Dioniso vilą su originaliomis mozaikomis, Saliamono katakombos, visiškai prie pat yra didžiulis nekropolis - Karalių kapavietės. Pafose gausu mažesnių ir didesnių viešbučių kiekvieno poreikiams.

Ayia Napa – bene garsiausias ir triukšmingiausias Kipro kurortas, kuriame gyvenimas verda tiek dieną, tiek naktį. Miestas ypač pamėgtas jaunimo, nes čia gausu naktinių barų, diskotekų ir klubų, kuriuose galima šėlti iki paryčių. Ne veltui Ayia Napa yra vadinama Kipro Ibiza. Čia yra vieni gražiausių Kipro paplūdimių, kur žydrą ir krištolo skaidrumo vandenį juosia nuostabios smėlio pakrantės.  Visiškai prie pat yra mažesnis ir ramesnis Protaras miestelis, taip pat garsėjantis savo kvapą gniaužiančiais paplūdimiais. Būtina aplankyti Ayia Napos bažnyčią, Thalassa jūrų muziejų, Paliatso nuotykių parką, WaterWorld vandens parką ir, žinoma, kuo daugiau žymiausių paplūdimių ir išrinkti gražiausią :) Mažiesiems lankytojams, be abejonės, patiks dinozaurų parkas. Viena įsimintiniausių išvykų – į Cape Greco pasigrožėti jūros olomis.

Larnaca – ramesnis kurortas,kurį mėgsta rinktis šeimos su vaikais. Netoli Larnakos plyti Druskos ežeras, kur žiemos sezonu (nuo lapkričio iki vasario) apsistoja migruojantys rožiniai flamingai.

Limasolis – vienas didžiausių miestų ir didžiausias uostas visame Kipre. Ypatingai žavi savo 15km ilgio pakrante su žydro vandens ir geltono smėlio paplūdimiais. Mieste gausu viešbučių – nuo ekonominės klasės iki prabangių. Miestas ypač patrauklus mėgstantiems naktinį gyvenimą – gausybė barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų čia netrūksta. Mėgstantiems ramesnį poilsį patiks pasivaikščioti miesto promenada stebint nesuskaičiuojamą galybę uoste prišvartuotų įspūdingų jachtų. Limasolis patraukli kryptis ir vyno gurmanams – kiekvieną rudenį čia vyksta tradicinis festivalis, skirtas vietinės gamybos vynui. Beje, Kipras dar garsėja ir tuo, kad čia gaminamas vienas seniausių vynų pasaulyje – Commandaria, skaičiuojantis jau daugiau nei 2000 metų ir menantis dar kryžiuočių laikus.

Troodos kalnai – didžiausia kalnų sistema Kipre, o aukščiausia viršukalnė – Olimpo kalnas (beveik 2000m aukščio). Kalnuose gausu jaukių ir nedidelių kaimelių, kuriuose, atrodo, net laikas sulėtėja. Būtina bent vieną jų aplankyti, pavyzdžiui, Omodos, garsėjantį vynuogynais ir vyndarystės tradicijomis. Kalnuose gausu ramių kurortinių kompleksų, žiemos metu čia galima net ir paslidinėti. Visoje kalnų grandinėje yra nemažai išsimėčiusių vienuolynų, iš kurių bene garsiausias – Kykkos. 

Kipro virtuvė

Kipro virtuvė – tai graikų, turkų ir Artimųjų Rytų virtuvių mišinys, sukūręs ir išlaikęs savitas tradicijas, kur vyrauja gausybė šviežių daržovių. Svečiuojantis Afroditės saloje būtina paragauti Afelia – tai kiaulienos gabalėliai, marinuoti vyne su kalendra; fasolada – pupelių troškinys; loundza – rūkytos kiaulienos gabalėliai, išmirkyti raudoname vyne; loukanika – kiaulienos dešrelės, mirkytos raudoname vyne, vėliau išrūkytos su kalendra ir raudonaisiais pipirais; souvlakia – kiaulienos kebabas; challoumi – keptas ir marinuotas ožkos pieno sūris; koupepia – balandėliai su mėsa ir vynuogių lapais; loukmades – sklindžiai su cinamonu ir medumi; ir, be jokios abejonės, tradicinis meze – mėsos ir žuvies užkandžių rinkinys, patiekiamas su įvairiausiais padažais.

Keletas naudingų patarimų
  • Eismas Kipre vyksta kairiąja kelio puse
  • Kipro valiuta - euras
  • Oficiali Kipro kalba – graikų, tačiau dauguma vietinių gyventojų kalba angliškai ar rusiškai
  • Daugumoje viešbučių vyrauja angliško tipo rozetės, tad reikalingas adapteris
  • Puikiai išvystyta viešojo transporto sistema, leidžianti patogiai keliauti po visą salą




Domina kelionė į Kiprą? Mes norime pateikti patraukliausius kelionės pasiūlymus, tačiau dėl nuolat besikeičiančių lėktuvo bilietų kainų iš anksto to padaryti negalime. Maloniai prašome užpildyti užklausą su Jums aktualiais pageidavimais ir mes su Jumis susisieksime!

Susisiekite